Jupiler Pro League

Чемпионат Бельгии по футболу 2019-2020 Jupiler Pro Liga

Belgijskie mistrzostwa należą do najstarszych w Europie. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1902 r. Kraj ten, położony w sąsiedztwie Anglii, szybko zaraził się miłością do piłki nożnej, organizując regularne mistrzostwa. Co ciekawe, przez wiele lat w turnieju brało udział jeszcze więcej uczestników niż obecnie.

Zainteresowanie rozgrywkami Jupiler Pro Liga, jak nazywane są mistrzostwa Belgii, wynika z jednej strony z dość wysokiego poziomu gry miejscowych drużyn, a przede wszystkim z ich nastawienia na grę w ataku. W rezultacie Belgia ma jeden z najwyżej punktowanych turniejów piłkarskich w Europie, przyciągający kibiców na trybuny, a widzów przed ekrany telewizorów.

Przepisy dotyczące konkurencji

Mistrzostwa Belgii są chyba najbardziej zagmatwaną imprezą pod względem organizacyjnym. W turnieju bierze udział w sumie 16 drużyn, które zmierzą się ze sobą w standardowym dwurundowym systemie "dom-wyjazd". Turniej rozpoczyna się w sierpniu, a kończy w połowie marca. Ale kończy się dopiero Turniej Główny, po którym zaczynają się wszystkie emocje.

Najłatwiej jest rozstrzygnąć, która drużyna opuści najwyższą klasę rozgrywkową. W Belgii co roku tylko jedną drużynę spotyka ten los. Pozostałe drużyny pozostają w zawodach.

Sześć najlepszych drużyn bierze udział w mistrzostwach - play-off. Drużyny te zdobywają punkty w meczach ligowych ze zdegradowanymi rywalami z samej góry tabeli. Rozegrane zostaną dwa turnieje typu round-robin, w których rozegranych zostanie łącznie 10 meczów. Następnie wyłaniany jest mistrz, wicemistrzowie oraz zdobywcy miejsc w konkursach europejskich.

Mistrz awansuje do grupy Ligi Mistrzów, a zdobywcy drugich miejsc - do rund eliminacyjnych turnieju. Obie belgijskie drużyny zagrają również w Lidze Europy od rundy kwalifikacyjnej. Brązowy medalista otrzymuje go od razu, natomiast drużyna, która zajmie czwarte miejsce, kwalifikuje się do finału krajowego Ligi Europy. Drugi finalista jest wyłaniany w bardzo oryginalny sposób.

Wszystkie drużyny zajęły miejsca od 7. do 15. oraz trzy drużyny z drugiej ligi! Utwórz dwie grupy po sześć drużyn, w których wszystkie poprzednie punkty zostają unieważnione. Rozgrywają turniej dwurundowy. Zwycięzcy grup grają między sobą, a następnie czwarta drużyna w mistrzostwach. Zwycięzca awansuje do Ligi Europy. Jest to wyjątkowa sytuacja, w której teoretycznie możliwe jest zakwalifikowanie się do rozgrywek europejskich nawet z drugiej najsilniejszej ligi.

Przedwczesne zakończenie rozgrywek Ligue Juppillet w sezonie 2019/20

Na początku marca 2020 r. mistrzostwa Belgii, podobnie jak inne zawody sportowe na świecie, zostały zawieszone z powodu pandemii wirusa Covid-19. Drużynom pozostała do rozegrania ostatnia kolejka sezonu zasadniczego i mecze play-off.

Trudna sytuacja w kraju i w całej Europie nie pozwoliła czołowym klubom na rozegranie kilku dodatkowych spotkań w marcu i kwietniu. Zgodnie z wydanym przez belgijski rząd zakazem organizowania imprez publicznych co najmniej do trzydziestego pierwszego lipca, krajowa federacja piłkarska postanowiła wcześniej zakończyć mistrzostwa. Informacje te pojawiły się później na oficjalnych stronach internetowych urzędników.

Co z tego wynikło?

Mistrzami Belgii na sezon 2019/20 zostali zawodnicy Brugge, którzy w momencie zawieszenia mieli siedemdziesiąt punktów i o piętnaście wyprzedzali najbliższego rywala, Gent. Decyzja ta została poparta przez prawie wszystkie kluby. A tak wyglądały mecze liderów ligi w grudniu.

Ostateczna decyzja o podziale miejsc w Europie oraz o tym, kto opuści najwyższą klasę rozgrywkową po zakończeniu 17. mistrzostw kraju, zostanie podjęta w maju. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że finał krajowego pucharu odbędzie się w sierpniu. W konkursie wezmą udział Brugge i Antwerpia.

W ten sposób decyzja belgijskich działaczy piłkarskich, by jako pierwsi zakończyć sezon przed czasem, stała się precedensem. Nie wiadomo jeszcze, co UEFA zrobi z ich werdyktem. Oznacza to, że Brugge i inne kluby mogą stracić szansę na udział w Lidze Mistrzów i innych europejskich rozgrywkach w następnej kampanii.

Wchodząc na stronę online-bookmakers.pl, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.